fbpx

Dantų silantai ir jų efektyvumas

silantai

Dantų ėduonis – tai vaikų tarpe labai paplitusi liga, todėl yra ieškoma efektyviausių būdų, kaip su šia liga kovoti. Viena iš dantų ėduonies profilaktikos priemonių yra – dantų silantai. Apie 1970 m. buvo sukurti vagelių ir duobelių silantai, kurie yra nuolat tobulinami.

Silantai – tai dantų anatominius plyšius – vageles ir duobeles – hermetizuojančios medžiagos, skirtos šių sričių ėduonies profilaktikai.

Silantas – tai plastiškas skystis, galintis įsiskverbti į gilias vageles ir pripildyti tas sritis, kurių neįmanoma išvalyti dantų šepetėliu. Sukietėjęs silantas sudaro mechaninę užtvarą tarp danties ir žalingų poveikių burnos bakterijų, jų gaminamų rūgščių. Net jei giliai vagelėse liko šiek tiek bakterijų, jos nebegauna maisto medžiagų, todėl negali daugintis ir gaminti rūgščių.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

*Kurie dantys yra dengiami silantais?

Dažniausiai silantais yra padengiamos nuolatinių krūminių dantų vagelės. Pirmieji krūminiai dantys išdygsta vaikams esant 6 metų amžiaus. Antrieji krūminiai dantys pasirodo apie 12-tus metus. Kartais silantais yra dengiamos ir kaplių vagelės. Kadangi krūminių dantų vagelės yra linkusios gesti, todėl silantavimas yra rekomenduojamas iš karto po šių dantų išdygimo, kad nebūtų per vėlu silantavimo procedūros atlikimui.

*Kaip yra atliekama silantavimo procedūra?

Atliekant dantų vagelių padengimą silantais nėra reikalingas danties gręžimas. Tai yra paprasta 3 žingsnių procedūra:

  • Gydytojas odontologas ar burnos higienistas nuvalo danties paviršių specialia pasta;
  • Vagelės, švirkštu, padengiamos silantu;
  • Silantas sukietinamas panaudojant specialią šviesą.

*Kokie yra silantų privalumai?

Silantai yra slidi medžiaga. Padengus juo vageles, apnašas, kuriame yra bakterijos sukeliančios dantų ėduonį, prisitvirtina sunkiau prie danties paviršiaus. Taikant šį profilaktikos metodą, galima išvengti apie 80 proc. mažiau dantų ėduonies atvejų vaikų tarpe ir taip pat padeda išvengti brangesnių ir sudėtingesnių kitų dantų gydymo būdų. Be to, silantuose esantis fluoras dalyvauja emalio mineralizaijoje.

*Ar silantai yra pastebimi?

Atidžiai apžiūrėjus dantis silantai yra pastebimi. Jie gali būti permatomi, balti ar turėti neryškų atspalvį. Kadangi silantais yra dengiami krūminių dantų vagelės, todėl silantai nėra pastebimi kitų žmonių, nesimato vaikui kalbant ar šypsantis.

*Ar ilgas silantų laikomumas?

Silantų laikymasis priklauso nuo atlikimo technikos tikslumo. Daugiausia silantų dėl dėjimo klaidų iškrenta per pirmuosius 3 mėnesius. Todėl po 3 mėnesių reikia silantus patikrinti, o jei iškrito – įdėti vėl.

Vėliau iškrenta mažai silantų, daugiausia tais atvejais, jei silantui tenka didelis krūvis. Per metus daugelis silantų iš dalies nusidėvi ir lieka tik siaurose vagelės vietose. Nustatyta, kad po vienerių metų išsilaiko net 90 proc. silantų, nepriklausomai nuo to, koks dėjimo metodas buvo naudotas.

*Ar atlikus silantavimo procedūra nebereikia naudoti fluoro turinčių priemonių?

Tikrai ne. Fluoras, esantis vandenyje ir pastose, taip pat labai efektyvios priemonės kovojant prieš dantų ėduonį. Silantai danties paviršių padaro lygų, o fluoras būtent geriau ir yra įsisavinamas ant lygių danties paviršių. Norint apsaugoti vaikų dantis nuo dantų ėduonies reikia ne tik silantuoti dantų vageles, tačiau nepamiršti naudoti ir profilaktines burnos ertmės priežiūros priemones, sudėtyje turinčias fluoro.

*Ar dantų silantai yra veiksmingi ir saugūs?

Taip. Dantų silantai yra naudojami daugiau nei 40 metų. Per šiuos metus buvo atlikta daug klinikinių tyrimų, kurie parodė, jog dantų silantai yra labai veiksminga procedūra, siekiant užkirsti kelią dantų ėduonies atsiradimui. Taigi, dantų silantai yra saugūs, veiksmingi ir, žinoma, ekonomiški.

Parengė burnos higienistė Diana Stonkutė

Turite klausimų?

Užduokite klausimus specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.