KAS YRA DANTIES IMPLANTAS?

Danties implantas – tai danties šaknies pakaitalas. Jis gaminamas iš ypač tvirtos, lengvos ir biologiškai su kaulu suderinamos medžiagos (titano, cirkonio ar jų lydinio) ir primena nedidelį varžtelį. Atstatinėjant prarastą dantį, “varžtelis” chirurginiu būdu įsukamas į žandikaulį, o prie jo tvirtinama dirbtinė danties karūnėlė.

Danties implantas žmogui pirmąkart įsriegtas dar 1967 m. Nuo tada implantologija pažengė tiek, kad šiais laikais dantų atstatymo implantais procedūra kasmet atliekama virš 10 milijonų žmonių visame pasaulyje. Jau 20 metų moderni implantologija gyvuoja ir Lietuvoje. Kasmet čia įsriegiama apie 50  tūkstančių dantų implantų.

Kadangi dantų implantai tampa kasdienybe ir daugėja žmonių turinčių dantų implantus, tad nenuostabu, kad atsiranda įvairių teisingų bei klaidinų įsitikinimų apie dantų implantus. Pats blogiausias įsitikinimas – dantų implantų nereikia taip gerai prižiūrėti, kaip savus dantis. Realybė yra visai kitokia – dantų implantus reikia prižiūrėti taip kaip savus dantis, dantų implantavimo procedūros įpareigoja pacientą nuosekliai ilgalaikei priežiūrai, nes nuo priežiūros, nuo reguliarių apsilankymų pas burnos higienistą, priklauso implantų ilgaamžiškumas.

Ant dantų implantų apnašos linkusios kauptis greičiau ir aktyviau nei ant natūralių dantų, todėl burnos priežiūros specialistai yra paruošę aiškias priežiūros rekomendacijas. Laikantis jų, galima ilgai džiaugtis nepriekaištingai atrodančiai dantimis.

Pagrindinės dantų priežiūros taisyklės

Bendros tiek dantų , tiek dantų implantų priežiūros taisyklės yra šios:

  • dantis valyti du kartus per dieną: ryte ir vakare. Jei kankina dantenų ligos, kariesas, rekomenduojama ir dažniau. Būtina prisiminti, kad svarbiau ne valymo kartų kiekis, o kokybė;
  • dantų šepetėlį keisti pastebėjus pirmuosius nusidėvėjimo požymius arba persirgus infekcinėmis burnos ar kvėpavimo takų ligomis;
  • po dantų valymo pasirūpinti liežuviu: nuvalyti apnašas dantų šepetėliu braukiant po keletą kartų nuo šaknies galiuko link liežuvio galo;
  • bent kartą per dieną išvalyti dantų tarpadančius siūlu arba tarpdančių šepetėliu ir išskalauti burną bealkoholiu skalavimo skysčiu;
  • reguliariai lankytis pas burnos priežiūros specialistus.

Specifinė dantų priežiūra, rekomenduojama turint dantų implantus

Burnos priežiūros specialistai pabrėžia, kad dantų implantų priežiūrai turėtų būti skiriama dar daugiau dėmesio nei natūralių dantų valymui. Čia svarbiausia šalia dantenų esančios sritys ir tarpdančiai, kuriuose dažnai užsilieka maisto likučiai. Ilgainiui jie genda ir pradeda ardyti paviršinius dantų sluoksnius. Šalia dantenų atsirandančios bakterijos gali sukelti uždegimą, o laikui bėgant – paveikti žandikaulį ir į jį įsriegtą dantų implantą.

-Burnos skalavimas

Tyrimai parodė, kad burnos skalavimas yra efektyvus mažinant dantų akmenų kaupimąsi aplink dantų implantus ir natūralius dantis. Dauguma skalavimo skysčių suteikia “burnos gaivumo pojūtį”. Daugumoje burnos skalavimo skysčių yra naudojamas alkoholis, kuris gali išsausinti burnos gleivinę. Pacientai, kurių burnos gleivinė sausa, turėtų vengti tokių burnos skalavimo skysčių, kurie savo sudėtyje turi alkoholio. Būtina nepamiršti, kad burnos skalavimas niekada neatstos mechaninio dantų valymo.

-Tarpdančių valymas

Tinkamą dantų priežiūrą apima ir tarpdančių valymas. Turint pavienius implantus rekomenduojama naudoti tarpdančių šepetėlius, o ne dantų siūlą, o turint implantus, kurie yra sujungti į dantų tilto konstrukciją, rekomenduojama naudoti tarpdančių šepetėlius ir specialų dantų siūlą. Tinkamiausius tarpdančių šepetėlio dydžius parenka burnos higienistas. Tarpdančiai valomi bent vieną kartą dienoje. 

Burnos irigatorius

Papildomai tarpdančių priežiūrai rekomenduojamas burnos irigatorius.

Pulsuojančios srovės pagalba puikiai išvalomi tarpdančiai, taip pat masažuojamos dantenos. Burnos irigatoriumi gali naudotis tiek dantų implantus turintys žmonės, tiek jų neturintys, puikiai tiks visai šeimai!

-Dantų pastos

Dauguma dantų pastų, skirtų natūralių dantų valymui, savo sudėtyje turi fluorido. Fluoridas neįtakoja dantų implantų atstatymo. Būtina vengti dantų pastų, kurios savo sudėtyje turi abrazyvinių dalelių (soda, dėmių šalintojas, dantų pastos rūkantiems, balinančios dantų pastos ir kitos). Abrazyvinių dalelių turinčios pastos gali pašalinti nuo porceliano glazūrą.

Apart geros priežiūros namuose, dantų implantų priežiūrai nemažiau svarbi yra profesionalios burnos higienos procedūra. Ši procedūra atliekama ne mažiau kaip 2 kartus per metus.

Leiskite mūsų klinikos burnos higienistėms pasirūpinti Jūsų dantų ir dantų implantų priežiūra. 

Parengė burnos higienistė Diana Stonkutė