fbpx

Dantų skausmo priežastys

Specialistų komanda Evadenta

Patobulėjęs dantų gydymas vis labiau sumažina  pacientų bijančių odontologinių procedūrų skaičių. Daugiau pacientų ryžtasi profilaktinei dantų apžiūrai. Reguliarus dantų patikrinimas padeda išsaugoti ir ilgą laiką išlaikyti juos sveikus.

Jei nesate niekada patyrę ką reiškia dantų skausmas, niekada nežinote, ar tai nenutiks artimoje ateityje.

Visų pirma nereikėtų nekreipti dėmesio į nežymų ar trumpalaikį danties skausmą. Tai gali būti ženklas, kad jūs jau turite problemą. Todėl nereiktų delsti, kol išsivystis stiprus dantų skausmas. Aštrus skausmas kramtymo metu – tai simptomas, jog dantis yra pažeistas karieso, įskilęs arba danties plomba yra nusidėvėjusi ir neatlieka savo apsauginės funkcijos.

Sekite mus socialiniuose tinkluose:

Dažniausios dantų skausmą sukeliančios priežastys:

Dantų kariesas

Dantų kariesas tai procesas, kuris išsivysto dėl bakterijų, kurios kaupiasi dantų apnašose. Dantų apnašos tai terpė, kurioje bakterijos kaupiasi, išskiria rūgštį, kuri ardo danties emalį ir danties paviršiuje suformuoja dėmes iš kurių vėliau susiformuoja ertmė. Pažeidus danties paviršių, dantis tampa jautresnis temperatūrų pokyčiams ir prisilietimui. Negydant paviršinės ertmės, bakterijos ardo gilesnius danties audinius ir sukelia stiprų danties skausmą.

Pulpitas

Pulpitas, kitaip vadinamas „nervo“ uždegimu, yra karieso komplikacija. Kariozinei ertmei gilėjant, pažeidžiami vis gilesni danties audiniai, ko pasekoje infekcija iš burnos ertmės pasiekia pulpą. Infekcijos sukeltas pulpos uždegimas ir yra vadinamas pulpitu. Pačiam pacientui įtarti pulpitą gali padėti , jei yra šie požymiai :

  • Didelė nešvari ertmė dantyje, ūmiai skausminga krapštant ją aštriu daiktu ir ypač ūmiai skausminga tam tikrame taške („atviras nervas“).
  • Savaime užeinantis ilgalaikis vidutinio stiprumo ar stiprus, pulsuojantis skausmas, ypač ramybės būsenoje, vakare arba nakties metu.
  • Stipriai išreikštas danties jautrumas į šaltą arba karštą dirgiklį, kuris tęsiasi ilgai net ir po dirgiklio pašalinimo.

Danties skilimas

Įskilęs ar nuskilęs danties paviršius gali sukelti danties jautrumą saldžiam arba rūgščiam maistui. Skausmas gali stiprėti kramtymo metu. Tokiu atveju, danties skausmas atsiranda ir praeina, tačiau tai nereiškia, jog tokio danties nereikia gydyti.

Retinuoti dantys

Retinuoti (nepilnai išdygę) dantys – tai pilnai arba dalinai susiformavę, bet dėl įvairių priežasčių neišdygę dantys. Dažniausiai retinuoti būna tretieji krūminiai (protiniai) dantys. Jei šie dantys yra nefunkcionalūs, trukdantys kramtyti, gendantys, keliantys pavojų susirgti dantenų ligomis, tokiais atvejais protinius dantis rekomenduojama šalinti. Kiekvienas atvejis yra savitas, todėl odontologas turėtų pasirinkti Jums tinkamiausią sprendimą. Kiekvienam žmogui simptomai gali būti skirtingi, todėl reikia individualiai įvertinti dantų būklę.

Dantenų uždegimas

Dažniausia dantenų uždegimo priežastis – bakterinės apnašos. Dantenų uždegimas yra chroniška bakterinė infekcija, kuri paveikia dantenas ir aplink dantį esantį kaulą. Dantenų uždegimas pasireiškia kartu su dantenų kraujavimu. Tai gali paveikti vieną ar kelis dantis vienu metu. Esant dantenų uždegimui dantys gali tapti jautresni karštam ir šaltam dirgikliams, sukeldamas dantų skausmą arba netgi dantų paslankumą.

Dantų skausmas, susijęs su kitomis sveikatos problemomis. Kartais dantų ar žandikaulių skausmą gali sukelti ir su dantimis nieko bendro neturinčios organizmo ligos:

– miokardo infarktas (širdies priepuolis) – be aiškios priežasties atsiradęs danties ar žandikaulio skausmas, lydimas krūtinės, rankos skausmo, dusulio, gali būti pagrindinis miokardo infarkto rodiklis,

– sinuso uždegimas (sinusitas),

– migrena (galvos skausmas),

– vidurinės ausies uždegimas,

– trišakio nervo neuralgija,

– seilių liaukų ligos (Sjogreno sindromas),

– virusinės infekcijos, tokios kaip juostinė pūslelinė,

– navikinės ligos,

– krūtinės angina (išeminė liga),

– diabetas,

– smegenų sutrenkimas po nelaimingų atsitikimų, traumų,

– piktnaudžiavimas alkoholiu ar narkotikais, ypač metamfetaminu,

– tam tikros grupės vitaminų stoka (pvz: B12).

Dauguma žmonių gali išlaikyti sveikus dantis ir dantenas bei išvengti rimtų burnos ertmės ligų, sukeliančių skausmą, kruopščiai ir reguliariai prižiūrėdami dantis bei sveikai maitindamiesi.

Nepakeičiamos priemonės, kurios išlaikys Jūsų dantis sveikus ir gražius tai – dantų šepetelis, dantų pasta, dantų siūlas ir reguliarus profilaktinis patikrinimas. Tai yra geriausias būdas kaip išvengti dantų skausmo ir išlaikyti sveikus dantis.

Parengė burnos higienistė Diana Stonkutė

Turite klausimų?

Užduokite klausimus specialistui

Pasidalinti naujiena

JUMS TAIP PAT GALI BŪTI AKTUALU

Susisiekime!

Skambinkite telefonu
+370 679 55505 +370 646 75043
arba rašykite

Informacija apie Jūsų asmens duomenų tvarkymą yra skelbiama Privatumo politikoje.