Endodontinis gydymas – tai didelis darbas „mažame pasaulyje“. – Gydytoja odontologė Ieva Ketvirtienė.

Endodontija iš graikų kalbos – mokslas apie danties “vidų”. Tai dantų kanalų gydymas.

Pagrindinis endodontinio gydymo tikslas – sunaikinti mikroorganizmus šaknies kanalų sistemoje ir apsaugoti dantį bei aplinkinius audinius nuo infekcijos. Tam tikslui šaknies kanalas turi būti išvalytas ir hermetiškai užplombuotas. Naudojant šiuolaikinius gydymo būdus ir medžiagas atliekamas dantų kanalų gydymas.

Išskiriami keli dantų kanalų gydymo etapai:

  1. Chemomechaninis kanalų išvalymas, kurio metu yra naudojamos medicininės paskirties, antiseptines savybes turintys kanalų plovimo priemonės.
  2. Kanalų plombavimas. Šio etapo metu yra naudojamas medicininės paskirties plombavimui skirtą medžiagą – silerį, kuris pasižymi antimikrobinėmis savybėmis.

download-261x122Norint tinkamai atlikti endodontinį gydymą, būtinas dantų gydymas su mikroskopu, nes kokybiškas kai kurių procedūrų atlikimas be vaizdo padidinimo prietaisų yra neįmanomas. Šiuolaikinėje odontologijoje mikroskopas jau tapo nebe prabanga, o būtinybe. Pasitelkiant mikroskopą galima pamatyti tai, ko neįmanoma matyti plika akimi: siauras kanalų įeigas, papildomus kanalus, dantų šaknų skilimus, audinių pakitimų ar traumos pasėkoje kalcifikuotus kanalus.

Didinamųjų lęšių panaudojimas medicinoje žinomas jau seniai. Pirmieji lęšiai literatūros šaltiniuose minimi jau 1300 m., tačiau šiuolaikinio mikroskopo pirmtaku laikomas devynioliktame amžiuje trijų mokslininkų (Carlo Zeisso, Otto Schotto ir Ernsto Abbės) komandos pagamintas mikroskopas.odontologijos_klinika1001-174x261

1978 m. mikroskopus bandyta taikyti ir odontologijos srityje, tačiau plačiau jie buvo pradėti naudoti tik 1995 m., kai buvo pagaminti pirmieji mikroskopai su gerokai patobulintu apšvietimu, matomumo galimybėmis, pagerinta ergonomikoje.

Endodontijoje mikroskopu diagnozuojami išilginiai lūžiai, randama papildomų ar kalcifikuotų kanalų, kanalų įeigų, kurias paslepia dentiklai (dantų akmenys).  Diagnozuojamos ir kokybiškiau gydomos perforacijos, šalinami kanale atsidalinę instrumentai, atliekamas kanalų pergydymas, kurio metu specialiais ultragarsiniais instrumentais yra šalinamas senas užpildas.

Šiuolaikinis endodontinis gydymas yra santykinai brangus dėl naudojamų brangių technologijų bei būtinų medžiagų atliekant šią procedūrą.

Endodontinis gydymas iš gydytojo reikalauja daugiau laiko, susikaupimo ir meistriškumo. Kai kurie sudėtingi atvejai yra gydomi kelių vizitų metu.

Taigi, jei žmogus norėtų išvengti šaknies kanalų gydymo, privalėtų laikytis asmeninės ir profesionalios profilaktinės burnos higienos, bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą.

Būtina gydyti kariozinius pažeidimus ir keisti nekokybiškas dantų restauracijas.

Daugiau info: https://www.endodontija.com/