Kasdienis mechaninis apnašų valymas – pagrindinis burnos higienos metodas. Valant yra suardomos bakterinės apnašos. Be to valant dantis šepetėliu ir pasta, ant dantų ir dantenų aplikuojamos veikliosios medžiagos, pvz, fluoras, augaliniai ekstraktai. Pagrindinė mechaninio apnašų valymo priemonė – dantų šepetėlis. images (1)

Šiais laikais dantų šepetėlių pasiūla yra didelė ir išsirinkti dantų šepetėlį gali būti painu. Renkantis dantų šepetėlį svarbu atkreipti dėmesį į:

  • Dantų šepetėlio rankenėlę. Apnašos daug geriau nuvalomos, jei dantų šepetėlio kaklelis yra lenktas, o tampria rankenėle sumažinamas per didelis spaudimas;
  • Dantų šepetėlio galvutę. Šepetėliai, turintys mažą galvutę, skirti vaikams ir sunkiai prieinamoms vietoms valyti. Paaugliams ir suaugusiesiems skirti šepetėliai yra su vidutinio dydžio galvute. Šepetėliai, turintys didelę galvutę, skirti protezams valyti. Seniau šereliai buvo gaminami iš natūralaus pluošto, tačiau šiuo metu jie yra gaminami iš nailono, nes tokie šepetėliai yra higieniškesni, jų galai apvalūs, nepažeidžia burnos ertmės audinių;
  • Dantų šepetėlio kietumą. Galima rasti labai minkštų, minkštų, vidutinio kietumo, kietų ir labai kietų dantų šepetėlių. Labai minkšti ir minkšti dantų šepetėliai skirti vaikams, suaugusiesiems, kurie serga dantenų uždegimu, stomatitu, jei valant skauda dantenas arba naudojant tam tikrą valymo būdą. Minkšti ir vidutinio kietumo šepetėliai skirti paaugliams ir suaugusiesiems. Vidutinio kietumo ir kietais šepetėliai valomi protezai. Kietais šepetėliais labai trumpai galima valyti dantis, norint pašalinti ant dantų paviršių esančias dėmes. Jų kiekvieną dieną negalima naudoti, nes galima pažeisti dantų ir dantenų audinius.

Naujausių tyrimų duomenimis, mechaniniais (elektriniais) šepetėliais apnašos valomos geriau negu rankiniais, tik yra reikalingas instruktažas, kaip jais taisyklingai naudotis.images

Ypač naudingi mechaniniai šepetėliai žmonėms, turintiems fizinę ir psichinę negalią, sergantiems artroze ar dėl kitų priežasčių sunkiai valdantiems rankas, bei tėvams valant vaikų dantis ar norint paskatinti valyti dantis paauglius.

Mes patys, pasidomėję, galime išsirinkti tinkamą dantų šepetėlį, tačiau nepamirškime, nepabijokime apie dantų šepetėlių pasirinkimą padiskutuoti su burnos priežiūros specialistais. Jie visada parinks Jums šiuo metu labiausiai tinkančią burnos ertmės priežiūros priemonę ir, žinoma, apmokys, kaip taisyklingai jomis naudotis.

Straipsnį parengė: burnos higienistė Diana Stonkutė