Gingivitas (dantenų uždegimas) ir periodontitas (dantį supančių audinių uždegimas) – dažniausiai pasitaikančios burnos ertmės ligos. Kasdien pas mane atvyksta pacientai turintys mažesnių ar didesnių, su dantenomis ir dantimis susijusių, problemų. Nuo kartkartėmis pakraujuojančių dantenų iki dantų klibėjimo.

Pristatau vieno, prieš keturis metus į mane besikreipusio, paciento istoriją.

Pacientas atvyko profesionalios burnos higienos procedūrai, nes skundėsi nemaloniu burnos kvapu bei kraujuojančios ir besileidžiančios žemyn dantenomis. Prieš tai profesionalios burnos higienos procedūros nebuvo daręsis.

Apžiūrėjus pacientą ir atlikus panoraminę rentgeno nuotrauką buvo pastebėti periodontito simptomai – dantenų uždegimas, susidariusios dantenų kišenės (plyšys, kuris eina pagal danties šaknies paviršių) ir nykstantis, dantį supantis, kaulas (1 pav.).

1 pav. Pradinė situacija, dėl susidariusių dantų akmenų besileidžiančios žemyn dantenos

 

Pacientui buvo atlikta profesionalios burnos higienos procedūra, paaiškinta burnos ertmės priežiūra ir parinktos individualios burnos higienos priemonės. Rekomenduota burnos higieną atlikti kas tris mėnesius.

Po metų situacija stabilizavosi. Periodontitą pavyko sustabdyti profesionalios burnos higienos pagalba, chirurginio gydymo neprireikė. Dantenos, dėl reguliariai atliekamos burnos higienos procedūros, nebesislinko žemyn, netgi priešingai, pradėjo atsistatyti ir grįžti į savo pradinę poziciją (2 pav.). Rekomenduota ir toliau profilaktiškai atvykti profesionalios burnos higienos procedūrai, du kartus metuose.

2 pav. Dantenų gijimas, metai po pirmosios profesionalios burnos higienos procedūros

 

Pacientas lankosi jau keturis metus, šiuo metu kas šešis mėnesius, ir jaučiasi ramus dėl savo dantų ilgaamžiškumo, pamiršo ką reiškia kraujuojančios dantenos bei nemalonus burnos kvapas (3 pav.).

3 pav. Burnos ertmės vaizdas praėjus keturiems metams. Dantenos grįžta į pradinę padėtį

 

Daugumai pacientų užtenka poros ar kelių profesionalios burnos higienos vizitų ir dantenų problemos išsisprendžia. Svarbiausia kreiptis laiku, pajutus pirmuosius simptomus, pvz.: dantenų kraujavimą. Žinoma, labiausiai sau padėsite, jei lankysitės profilaktiškai, dar neturėdami nusiskundimų.

Reguliariai atliekama profesionalios burnos higienos procedūra – sveikos ir ilgaamžės šypsenos raktas.